Przygotowania do naszego spaceru winny przebiegać dwutorowo – zarówno pod względem duchowym, jak i materialnym.
Co do wymiaru duchowego, to sugerujemy, by przez cały czas jego trwania być w stanie łaski uświęcającej – wszak można zabrać ze sobą własne intencje i na tej płaszczyźnie zrobić ze spaceru użytek. Ponadto przebieg trasy i układ miejsc noclegowych jest tak pomyślany, by stałym punktem każdego dnia było wspólne uczestnictwo w Eucharystii – czy to przed wyjściem na kolejny odcinek, czy też po dotarciu do miejsca noclegowego danego dnia. Bardzo miłym elementem wyposażenia każdego z nas niech będzie także śpiewniczek lub dowolny inny modlitewnik, który będzie pomocą podczas trasy – wszak w ciszy i milczeniu idzie się ciężko, zaś śpiew i modlitwa pomagają zapomnieć o przebytych kilometrach. W trakcie drogi staramy się każdego dnia odmówić różaniec, dlatego też przypominamy o obecności tego niezwykłego „narzędzia” do walki o zbawienie nasze i naszych bliskich. Mimo „spacerowego” charakteru chcemy by ten czas był dla nas także umocnieniem ducha i wlał w nasze serca wiele łask bożych.
Kwestie materialne związane są z przygotowaniem każdego z uczestników spaceru do specyficznych warunków bytowo-noclegowych. Najistotniejsze elementy wyposażenia każdego z nas to:
- Namiot – jeżeli to możliwe, to starajmy się organizować pobyt w tym luksusowym miejscu noclegowym w możliwie optymalny sposób. Jeżeli w spacerze uczestniczą rodziny, to może najlepszą opcją będzie jeden nieco większy namiot w miejsce kilku mniejszych. Jeżeli zakup tego elementu przed nami, to sugeruję by nie brać najtańszych opcji, lecz coś porządnego, przeciwdeszczowego (wiele tanich namiotów niestety przemaka nawet przy dość małym opadzie atmosferycznym). Przydatnym elementem jest także wewnętrzna powłoka zaciemniająca dzięki której prześpimy spokojnie całą noc nie budzeni jaskrawym, porannym słońcem (jednak nie jest to obligatoryjne, element wedle uznania). Przy okazji nie zapomnijcie o karimacie (materacu) i śpiworze – noce spędzane na poziomie gruntu bywają bardzo chłodne i zdradliwe! Jednocześnie małe dopowiedzenie – namiotów nie używamy każdego dnia. W naszej bazie noclegów przewagę mają jednak miejsca zadaszone (salki, pokoje i inne pomieszczenia), niemniej są też takie miejsca gdzie namiot będzie jedyną alternatywą.
- Obuwie – dla niewtajemniczonych to najważniejszy element garderoby każdego uczestnika spaceru. Nigdy-przenigdy nie bierzmy nowej pary butów/sandałów/klapek (niepotrzebne skreślić), gdyż jak pokazuje historia osób które tak wyposażone ruszyły w drogę, kończy się to zawsze dramatycznymi obtarciami, pęcherzami i koszmarnym bólem dolnych kończyn. Obuwie powinno być przetestowane w boju, rozchodzone i dopasowane do stopy. I to w zasadzie jedyne wskazówki w tej kwestii – bo to czy to będą ciężkie buty skórzane, czy lekkie plastikowe japonki to już kwestia gustu i upodobania.
- Odzież – najkrócej mówiąc należy być przygotowanym na każde warunki, zarówno te mocno upalne i słoneczne, jak i deszczowe czy nawet zimne (zwłaszcza noce). Przyda się więc na pewno czapka z daszkiem (dowolne nakrycie głowy przeciw słońcu obowiązkowe), jak i zimowa czapka na uszy do namiotu. W tym miejscu należy także wspomnieć o kamizelce odblaskowej (zielonej, lub jak kto woli żółtej) – pójdziemy jako kolumna pieszych, więc warto zadbać o odpowiednią widoczność na drodze. O rzeczach typu kurtka, peleryna czy zapas czystej bielizny na każdy dzień chyba nie trzeba przypominać 🙂
- Plecak – tudzież torba lub inny pomysł na transport ww. elementów (wyłączając z tego komplet siatek z „Biedronki”). Generalną zasadą jest posiadanie dwóch – większego plecaka/torby na rzeczy, które jadą w busie w ciągu dnia, oraz mniejszego plecaczka na podręczne rzeczy, które towarzyszą nam w trakcie przemarszu (woda, nakrycie głowy, podręczna apteczka itp.). Rzecz jasna namiot i/lub karimata czy materac nie muszą być na siłę upchane w dużej torbie, lecz mogą swobodnie podróżować w aucie, jednak pamiętajmy o odpowiednim oznaczeniu (podpisaniu pisakiem lub naszywką) swojego ekwipunku by wykluczyć nerwowe poszukiwania i dylematy na temat właściciela danego namiotu.
Jeżeli coś tutaj nie zostało wspomniane lub dopowiedziane, to proszę pytać indywidualnie w razie potrzeby poprzez dział kontakt.